Папа: Єдність можна осягнути лише як плід молитви

|
|
|
Папа: Єдність можна осягнути лише як плід молитви

Молитися означає боротися за єдність, бо наш неприятель – диявол, а це слово означає саме «той, який вносить поділи». На цьому наголосив Папа Франциск, який своє повчання про молитву з нагоди загальної аудієнції, що в середу, 20 січня 2021 р. відбулася в формі відеотрансляції, присвятив молитві за єдність християн. Бо, як нагадав він, період від 18 по 25 січня присвячений випрошуванню в Бога «дару єдності, щоби здолати скандал поділів між віруючими в Ісуса», зазначає портал VaticanNews.

Святіший Отець, насамперед, вказав на те, що під час Тайної Вечері Ісус молився за «Своїх» словами: «Щоб усі були одно». Такою була Його молитва перед страстями, і можемо назвати цю молитву Його «духовним заповітом». І відразу впадає у вічі те, що Господь «не наказав учням» цю єдність, не повчав їх, але «молився до Отця за нас, щоб ми були одно». За словами Папи, це означає, що «для здійснення єдності не вистачить нас із нашими силами. Єдність – це, насамперед, дар, це благодать, про яку слід просити в молитві».

Єпископ Риму зазначив, що цього дару потребує кожен із нас. Помічаємо, що ми «неспроможні зберегти єдність самі в собі». Святий Павло описав цей стан словами про внутрішній конфлікт, коли прагнемо добра, але схильні чинити зло. В цьому також перебуває «корінь поділів», які існують навколо нас. Про це теж говорить Другий Ватиканський Собор в Апостольській конституції «Радість і надія», стверджуючи, що «втрата рівноваги, від якої страждає світ, пов’язана з тією глибокою втратою рівноваги, вкоріненою в людському серці».

«Отож, – зробив висновок Папа, – вирішенням поділів не є протиставитися комусь, бо незгода породжує наступну незгоду. Справжні ліки починаються з прохання Бога про мир, примирення та єдність».

Святіший Отець зазначив, що в той час, як йдеться про «волю Ісуса», ми, коли перебиратимемо наміри наших молитов, правдоподібно, зауважимо, що мало, а то й зовсім не молимося за єдність християн. А від неї «залежить віра в світі», як заповідав Господь, заохочуючи до єдності, «щоби світ увірував». «Світ не увірує завдяки тому, що ми переконаємо його добрими аргументами, але якщо засвідчимо любов, яка єднає нас і наближає», – сказав він.

Далі Папа наголосив на тому, що молитва ще більше потрібна в наш час, коли необхідно, «щоби єдність переважила над конфліктами». Нагальним є стримати часткові інтереси задля сприяння спільному добру, й у цьому суттєву роль відіграє «добрий приклад християн», які «тримаються дороги до повної, видимої єдності». І протягом останніх десятиліть, дякуючи Богові, зроблено «багато кроків уперед», однак, потрібно «залишатися витривалими в любові та молитві, невтомно та без знеохочення».

«Молитися означає боротися за єдність. Саме так, боротися, бо наш неприятель, диявол, на що вказує вже його назва, є тим, який вносить поділи», – заначив Наступник святого Петра, підкреслюючи, що диявол, зазвичай, «не спокушає нас у високих богословських матеріях», але використовує слабкості братів: «прибільшує помилки та вади інших, сіє незгоду, провокує критику та творить роздробленість». Божа дорога, натомість, інша: Він «бере нас такими, якими ми є, різними та грішними», та завжди спонукує до єдності.

Підсумовуючи, Єпископ Риму присвятив кілька слів темі цьогорічного Тижня молитов, яка звучить: «Перебувайте в моїй любові: принесете рясний плід». Він підкреслив, що «коренем сопричастя є Христова любов», яка дає нам змогу здолати упередження, щоб розпізнати в іншій людині брата чи сестру, яких потрібно любити. Тоді відкриваємо, що «християни інших конфесій зі своїми традиціями та історією є Божим даром». «Почнімо молитися за них, а коли це можливе, то разом з ними. Так навчимося любити їх і цінувати», – сказав Папа, процитувавши слова Другого Ватиканського Собору, що молитва є «душею всього екуменічного руху».

За матеріалами VaticanNews.

о. Тимотей Т. Коцур, ЧСВВ