Порповідь на Введення в храм Богородиці

Лука 10, 38 – 42; 11, 27 – 28

Марія вибрала кращу частку

Введення у храм Пресвятої Богородиці

Подія, яку ми сьогодні вшановуємо, – одна з найвизначніших у приготуванні до зустрічі Різдва Христового. Маленька Марія входить до храму, щоб Господь приготував її стати живим храмом, у якому замешкає серед нас воплочене Слово. Вона готується стати Святим святих, до якого раніше міг раз на рік зайти лише первосвященик, і в яке наш Первосвященик Ісус увійшов навіки. Тому, входячи до храму, Марія стала прообразом Церкви, а отже, і кожного з нас, адже ми – живий храм Пресвятої Тройці.

Марія входить до храму, і це велика подія. Вхід – це важливо. Що відбувається, коли ми заходимо до церкви, коли хочемо увійти до святилища свого серця помолитися? Для нас приготований прийом – Отець приймає нас у своєму домі, і тому наші очі, очі нашого серця, звернені найперше до Нього. Увійти до Його оселі – означає бути огорненими Його славою, яка наповнює Святеє святих – оселю живого Бога. Марія, подивляючи Його, співала: «Святе Його ім’я» (Лк. 1, 49). Бути огорненими славою Господа, наповненими тишею молитви – це ввійти до святости імени Господа Ісуса з Марією.

Навіщо Марія входить до храму? Щоб отримати виховання, а головне – поживу, найперше той хліб насущний, яким є Слово Отця. Тут вона навчилася бути покірною, тобто приймати науку Отця, живлячись Його Словом, Якому вона пізніше дала людську природу.

Так Марія отримала у храмі виховання. Ми знаємо, що виховувати – це допомагати иншим людям ставати відповідальними. Марія, будучи «сповненою благодаті» (див. Лк. 1, 28), будучи самою благодаттю, вчиться «відповідати» Богові, безкорисливо даруючи Йому свою віру. Вона вчиться зберігати тишу коло Бога, слухати Його. Марія зберігає слово у своєму серці і вчиться відповідати. Таким чином вона готується почути послання ангела і відповісти на нього.

У храмі вона також служить разом з иншими дітьми. Вони служать, наскільки вміють. Вона вчиться бути покірною слугинею – якою пізніше повинна буде стати Церква, – перебуваючи «при справах Отця» (Лк. 2, 49). Недаремно дванадцятирічний Ісус, Який каже, що Він має бути «при справах Отця» (Лк. 2, 49), – її дитина. Марія перебуває при справах Отця, готуючись співпрацювати з Ним у сповненні Його задуму любови, Його задуму спасення. Так вона вчиться слухати провід синівського Духу, іти за Ним, хоч може і не могла б це виразити словами. Завдяки дії Святого Духу, вона слухняна, відкрита до доброзичливої любови Отця. Просімо її, щоб і ми були огорнені славою Отця, Його любов’ю, щоб вона всюди супроводжувала нас.

Просімо її, щоб навчитися живитися Словом Отця і ставати Церквою, яка служить, яка цілковито віддана співпраці з Богом для сповнення Його задуму любови. Наше приготування до приходу Господа, не лише до Його воплочення, а насамперед до Його другого приходу у славі хіба не означає, що ми повинні навчитися приводити Спасителя у світ, самі стаючи Його живою оселею?